Híres nők híres ékszerei No.3

2014.02.26 19:42

Elérkeztünk egy olyan korba és királyi udvarba, ami személy szerint az egyik kedvencem! S nem csak azért, mert Mária Terézia tudta, hogyan kell nagyot és maradandót alkotni, hanem mert a Habsburg dinasztia minden tagját kedvelem. :)

 

Mária Terézia (1717-1780)

Mária Terézia magyar és cseh királynő, osztrák főhercegnő nevéhez fűződik többek közt az alsófokú iskolarendszert gyökeresen átalakító Ratio Educationis rendelet, a kettős vámrendszer bevezetése, valamint hadügyi és oktatásügyi reformjai. 1736-ban ment hozzá gyermekkori barátjához, I. Ferenc későbbi német-római császárhoz; tizenhat gyermekük született, velük létrejött a Habsburg-Lotaringiai-ház. 1780-as halála után a trónon fia, II. József követte.

 

Mária Terézia fiatal korában

Mint más korokban is megfigyelhettük már eddig, itt is észrevehető, hogy az uralkodónők, nem viseltek túl sok ékszert, ha nem volt arra szükség. Különleges alkalmakkor koronázási jelvényeiket, illetve azokat a darabokat viselték, amik családi örökségnek számítottak. Mária Terézia sem volt ez alól kivétel. Szerette a gyöngyből készült egyszerű ékszereket, illetve a kevésbé feltünőket. Ebben az időszakban kezdett hódítani a hölgyek körében a hosszú színes tollak hajban való viselése, ezzel is még különlegesebbé téve a már amúgy sem hétköznapi frizurákat. Persze bőven elfért még ezek mellett számos kis "apróság", mint gyöngysorok, tiarák, koronák.

 

Különleges hajdísszel és ruhával

 

Mária Terézia inkább a szép, dús ruhakölteményekben "élte ki" magát, ami ha belegondolunk, hogy akkor hány méter, illetve milyen értékű anyag került megvarrásra, lehetséges, hogy vetekedett az ára, egy-egy szépen megmunkált ékszerével. Általában világos színeket viselt, kerülte a sötétet, egészen férje haláláig, miután egészen saját haláláig feketében öltözködött.

De térjünk vissza az ékszereire. Kedvelte a nagy méretű fülbevalókat, melyek érdekes formákból, leginkább gyémántokból álltak. Később a Swarovski cég dobott piacra egy "Mária Terézia" márkanevű fülbevalót, mely állítólag egy személyes darabról lett mintázva.

 

Swarovski álltal fémjelzett Mária Terézia fülbevaló

 

Sok róla készült ismert festményen mégis ékszerek nélkül, egyszerűen látható. Valószínűnek tartom, hogy ezeket a csillogó darabokat csak mások kedvéért viselte, hiszen ő jobb szeretett a gyermekeivel és az országban zajló politikai ügyekkel foglalkozni. Gyermekeit is próbálta hasonlóan nevelni, több kevesebb sikerrel, gondoljunk csak Marie Antoinette érdekes esetére a gyémántokkal, vagy ellenpéldaként ott van II.József, aki minden földi hívságot megvetve, a koronát sem volt hajlandó viselni. Amikor tehát nem viselte bámulatos ékszereit, valószínűleg egy ilyen ládikában tarthatta őket:

 

 

Halála után fia, II.József vette át az ország irányítását, s bár ő is nagyszerű uralkodó volt, véleményem szerint Mária Terézia munkásságához nincs hasonló. Összetartotta a családját, nevelte és kiházasította a gyermekeit, igazgatott egy hatalmas országot és megállta a helyét a reprezentációs feladatokban is. Egyszóval egy olyan nő volt, aki bámulatosan, akár férfi módjára is képes volt uralkodni egy olyan korban, ahol a nőket, sajnos még mindig kissebbrendűnek és egyenlőtlennek tekintették az erősebbik nem részéről. 

 

Nikolett